Ali Alper Tonga

Ali Alper Tonga

  • AGILE II - Bilgi Teknolojileri Projelerinde Kanban (Yalın) Uyarlanması ile Verimlilik Sağlanması
  • Geri Dön

Alper Tonga; Yalın/Çevik deneyimci, konuşmacı, ve iş yerinde mutlu ortamların savunucusu. Görsel dokümantasyon ve matematiksel tahminlemeye dayalı proje planlama (mind mapping, user story mapping, Monte-Carlo simülasyonları, gibi) metotlarının güçlü bir takipçisidir. Bu metotların yardımı ile takımların ve paydaşların projeler konusundaki bilgi ve bilincini arttırmanın, matematiksel bir zemine oturtulmuş argümanlar üzerinden tartışmaya açmanın içgüdüsel yaklaşımlara göre daha verimli ve doğru olduğunu savunur.

Missouri University of Science & Technology Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 14+ yıldır profesyonel olarak yurtiçi ve yurtdışı savunma sanayi ve IT projelerinde yazılım uzmanı, sistem mühendisi (INCOSE), ve program yöneticisi pozisyonlarında çalışmıştır. Yalın ve Çevik yaklaşımları hem kişisel hem de iş alanında uygulasa da profesyonel koçluk ve organizasyonel dönüşüm kariyeri 2012 yılında başlamıştır. 2016 yılında, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından her sene düzenlenen, Verimlilik Proje Ödülleri’nde “Bilgi Teknolojileri Projelerinde Kanban (Yalın) Süreçlerinin Uyarlanması ile Verimlilik Sağlanması” adlı çalışması ile Orta Büyüklükteki İşletme Kategorisi’nde 2.lik ödülünü almıştır. Kendisine, Lean Kanban Universitesi tarafından, Accredited Kanban Trainer ve Kanban Management Professional sertifikaları verilmiştir. 2016 yılından bu yana ACM bünyesinde Yalın/Çevik danışman ve koç görevlerini yürütmektedir.

Akış optimizasyonu önemli işlerinden biridir fakat ailesi ile birlikte kaliteli zaman geçirmek her zaman ilk önceliğidir. Kendisini hiç yarı yolda bırakmayan Nikon D90 makinesi ile fotoğraf çekmeyi, yoga ile meditasyon yapmayı ve bağlı olduğu Aikido Dojo’sunda çalışmayı sever. Korkulacak bir şey yok, kendisi sadece 1. Dan siyah kuşak. Daha öğreneceği ve deneyimleyeceği çok şey bulunmakta hem özel hem de iş hayatında.