Sertaç Ersayın

Sertaç Ersayın

  • Reform-İst
  • Kurucu Ortak, Endüstriyel Tasarımcılar Derneği Başkanı
  • İNOVASYON PANELİ-Projelerde Yenilikçilik ve İnsan Faktörü
  • Geri Dön

Kariyerine Endüstri Ürünleri Tasarımcısı olarak 1989 yılında Koc Holding bünyesinde Yapı Grubu Şirketi olan Demirdöküm Mühendislik  ve  Teknoloji Geliştirme Bölümlerinde yönetici olarak görev almış ve akabinde Tasarım Bölümü’nü kurarak bu grubun yöneticiliğini üstlenmiştir. Bu sorumluluk ile yerel ve uluslararası birçok projenin geliştirilmesi ve ürün tasarım projelerinin sorumluluğunu üstlenmiştir. 2005 yılında Grubun Uzak Doğu İlişkileri Direktörlüğünü üstlenerek merkezi Çin’de olan hisselerinin çoğunluğu Koç Grubu’na ait olan  JV firmasının yönetim sorumluluğunu üstlenerek, ürün stratejileri, ürün geliştirme görevlerinin yanısıra grubun uluslararası ve Çin pazarında konumlandırılması görevini de üstlenmiştir.  Kale Yapı Ürünleri Grubu’nda da Tasarım ve İnovasyon’dan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev almış olan Ersayın, Yapı Ürünleri Grubu olarak, vitrifiye, banyo mobilyası, armatür, aksesuar, seramik ve karo gibi ürünlerin tasarım ve geliştirilmesinden sorumlu olmuştur. 

Ana uzmanlık alanı stratejik tasarım yönetimi ve ürün geliştirme, tasarım prosesi ile yenilikçi değer yönetimidir. Ev cihazları, banyo ürünleri, beyaz eşya,tüketici ürünleri ve yapı malzemeleri uzman olduğu ürünlerdir. Yurt içi ve yurt dışında birçok yarışma, kongre, dergi ve yayında jüri üyesi, danışman, yayın kurulu üyesi, konuşmacı ve yönetici olarak görev almıştır.

Ersayın, 2008 yılından itibaren Design Turkey’in İcra Kurulu üyeliğine halen devam etmektedir. Yaratıcı hizmet ve ürün geliştirme tarafında birçok farklı organizasyonda yöneticilik görevlerini üstlenmiştir. ETMK, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nda birçok defa YK üyeliği görevini üstlenmenin yanısıra, 2008-2012 yılları arasındaki dönem için de İstanbul Şube YK Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Birçok farklı yayın ve dergide  Tasarım üzerinden kazanılan değer ve rekabet,, Banyo/Mutfak Endüstrisi ve Çin ile rekabet üzerine makaleleri yayınlanmıştır. 2014 yılından itibaren üstlendiği ETMK YK Başkanlığı görevine halen devam etmektedir. Ayrıca kurucucu olduğu re/form/ist Tasarım Yönetimi ve Değer Geliştirme Şirketi ile birçok farklı kategoride yerli ve yabancı marka ile yurt içi ve yurt dışında çalışmaktadır.

Çin, ABD, İtalya, Türkiye ve Hollanda gibi ülkelerde Uluslararası Tasarım Yarışmaları'nda jüri üyeliği görevini üstlenmiştir. Beyaz eşyadan, Ulaşım Sektörüne, Sistemden Stratejiye giden süreç içinde birçok sürece değen Yaratıcı Endüstri eşikleri içinde kendi firması ile hizmet vermektedir. 

Teknoloji ve İnovasyon arasında Tasarım'ın yapıştırıcı gücüne inanan Ersayın, Tasarım'ın içinde bulunduğumuz dönem içinde her endüstri kolu için en rekabetçi ve özenle yönetilmesi gereken bir alan olduğuna inanmaktadır.  

ODTÜ Mimarlık Fakiltesi, End..Ürünleri Tasarımı Bölümü ve Koç Üniversitesi Stratejik Yönetim mezunudur. 

 

Projelerde Yenilikçilik ve İnsan Faktörü

Her problem kendi içinde özel bir durum içerir. Problemin ölçeği, sektörü, hedefleri kendi çözümlerini belirler. Ancak günümüzde projelerde farklı sektörlerin, farklı ihtiyaçların ortak bileşeninin insan olduğu zaman zaman unutulmaktadır. Teknoloji, yenilik,  malzeme, üretim, pazarlama, ihracat, satış, para, büyümek derken unuttuğumuz insanı nihayet tekrar hatırlamaya başlıyoruz. Oluşturduğumuz her çözüm, yenilikçilik ve değişim vaadi,  çevremizi, dünyamızı, endüstriyi ve insanı değiştiriyor.  Değişimi, tasarım ve inovasyon yönetimini trans-disipliner bir yaklaşımla ve multi-sektörel bir bakışı içeren proje yönetimi ile gerçekleştirebiliriz.  Bunu başarabilmek için özgür düşünmeye ve diğer sektörlerin deneyimlerini de anlamaya ihtiyacımız var.