Yekta Özözer

Yekta Özözer

  • Sürekli Gelişim Danışmanlık ve Eğitim
  • Eğitimci, Danışman, Profesyonel Koç
  • Linkedin
  • İNOVASYON PANELİ-Projelerde İnovasyon, Değişim Yönetimi ve İnovasyon Projelerinde Başarı İpuçları
  • Geri Dön

1965 doğumludur. 30 yılı aşkın çalışma hayatı boyunca Finansbank, Citibank, Colgate-Palmolive,  Coca-Cola, Çelebi Holding ve Aria/Avea firmalarında çalışmış veya orta, üst düzey yöneticilik yapmıştır. Bir saha yöneticisi olarak seminerde aktaracağı yenilikçi metotları bizzat uygulama şansını edinmiştir.

2003 yılından bu yana Sürekli Gelişim /  ABC Danışmanlık ve Eğitim Ltd çatısı altında yurtiçi ve yurtdışında önde gelen birçok firmaya Inovasyon, TRIZ, Yaratıcı Problem Çözme, Tasarım Odaklı Düşünme, Değişim Yönetimi ve Yöneticilik alanlarında danışmanlık yapmakta, eğitimler vermektedir. ISO’nun İnovasyon Danışmanlığı da dahil, ISO 150 firmalarının veya yurtdışı firmaların da yer aldığı 27 farklı sektördeki 63 büyük firmaya sürekli yenilikçilik danışmanlığı/eğitim hizmetleri vermekte, birçok yenilikçilik projesi yürütmektedir.

ITU Teknokent ARI Kuluçka Merkezi’nde danışmanlık ve Start-up’lara danışmanlık, Bilgi Üniversitesi’nde yarı zamanlı yüksek lisans İnovasyon dersleri vermektedir.

Ülkemizde en fazla yenilikçilik eğitimi/çalıştay hizmeti vermiş, en fazla yenilikçilik projesi yönetmiş danışmanlardan birisidir.

Derece ile girdiği Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden (BSc) 1987 yılında lisans, British Council Bursu ile okuduğu Strathclyde Business School’dan (Glasgow) 1990 yılında Yüksek Lisans (MSc in Finance) derecesini almıştır.

1) “Ne Parlak Fikir, Yaratıcı Düşünme Yöntemleri

2) Uluslararası tüketici trendlerinden inovasyon fırsatları elde etme yöntemlerini İngilizce anlatan “TrenDNA” (Understanding Populations Better Than the Populations Themselves)

3) “Değişimi Yönetmek ve Liderlik Etmek”

4) İş yaşamına ait mizahi öyküleri ders çıkartarak aktardığı “Kurumsal Yağ Sanatı

5) Doğanın yenilikçi çözüm yöntemlerinin bize de ışık tutabileceğini gösterdiği “Doğada İnovasyon” (Arif G.Rakıcı ile birlikte)

6) “Yaratıcı Düşünmenin 27,5 Yöntemi” adlı 6 kitabı, Dünya Gazetesi’nde veya İş Dergileri’nde Türkçe, uluslar arası konferanslarda İngilizce yayımlanmış birçok makalesi vardır.

   Projelerde İnovasyon, Değişim Yönetimi ve İnovasyon Projelerinde Başarı İpuçları

A)  Projelerde İnovasyon ve Değişim Yönetimi:  Her bir büyük proje, özünde kurumsal ve bireysel değişim gerektirir, bu nedenle de dirençle karşılanır. Projeleri BT, İnşaat, Savunma Sanayi, Bankacılık, Kurumsal Çözümler, Sanayi veya Hizmet Sektörü gibi farklı alanlarda bile olsa tüm proje yöneticilerimiz tüm projelerinde ilgili tarafların farklı çıkar, hedef veya kişiliklerini de göz önünde bulundurarak onları bir değişime ikna etmek iş yapış tarzlarını, güç dengelerini değiştirtmek ve yenilikçi çözümler sunmak durumundadır. Ayrıca, teslimat hızı, maliyet, çıktı kalitesi, müşteri taleplerine göre değişiklik, farklı ihtiyaçları karşılaması gibi birbiri ile çelişen kriterleri (KPI’ları) yenilikçi ve insan odaklı şekilde çözmek zorundadır. Uzun yıllardır birçok büyük firmaya ve projeye yenilikçi çözümler geliştirmiş Özözer Proje Yöneticilerimizin bu sorunları aşabilmeleri için pratik öneriler ve ipuçları sunacaktır.

B)  İnovasyon Projeleri: Yenilikçilik projelerinde başarı için bazı özel yaklaşımlar kullanmak gerekir. Konuşmacılarımız danışmanlık yaptığı yenilikçilik projelerinde başarı için geliştirdiği çözüm yöntemlerini, deneyimlerini ve inovasyon projelerinin yakın gelecekte nereye gittiğini aktaracaktır.