Zeynep Karagöz

Zeynep Karagöz

  • ABS Hastalığına yönelik 3D Print Robotel Projesi
  • Geri Dön

Zeynep Karagöz 1999 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Öğrencilik hayatı boyunca ve sonrasında mesleğin ileri gelen isimleriyle çalıştı. 2001 yılından itibaren kurucu ortağı olduğu KOMA Mimarlık Atölyesi'nde iç mekân ve mimarlık projeleri yaptı.

2008'de tasarım ajansı 5 dakika ile KOMA birleşerek tek çatı altında deneyim tasarımı hizmetleri vermeye başladı. Hem gerçek hem sanal ortamda mekân, ürün, süreç, hizmet ve etkinlik tasarımı yapıyor. 5 dakika ile birlikte disiplinler arası projeler üretirken tasarım, üretim, uygulama ve koordinasyon alanlarının tümünde yer alıyor.

Çeşitli teknolojileri bir arada kullanarak çalışan ekip aynı zamanda interaktif uygulamalar ve 3D Print konusunda uzmanlaşan kadrosuyla 2014 yılından beri Makers Türkiye'ye gönüllü destek veriyor. Profesyonel olarak uygulama yaptıkları alanlarda seminerler, eğitimler ve atölyeler düzenliyor. Ayrıca çocuklar için proteze alternatif Robotel Projesi gibi sosyal sorumluluk projelerinde çalışıyor.

2015 yılında Maker Çocuk inisiyatifinin de oluşumunda yer alan Zeynep Karagöz kendini artık bir PRO-MAKER olarak tanımlıyor. Kurucu ortak olarak İstanbul MakerLab çatısı altında Maker kültürünü yaymak ve geliştirmek için hem koordinatör hem de eğitmen olarak görev alıyor.

Kişisel hayatında da sosyal sorumluluk, katılımcı demokrasi ve yerel girişimlere odaklanarak aktif görevler üstleniyor. Profesyonel hayatın imkânlarını bu platformlara da taşıyarak çocuklar ve yetişkinler için projeler düzenliyor.